Tarp Pocho má v ultralight backpackingu své právoplatné místo. Je to hlavně kvůli jeho multifunkčnosti, která je při cestování na lehko klíčová. V jednom malém balíčku dostanete pláštěnku, ochranu na batoh a střechu nad hlavou, což ocení každý, kdo chce aspoň trochu ušetřit hmotnost a místo ve svém batohu.

Mě se konečně dostalo do rukou to od Sea To Summit, hned při první příležitosti jsem ho přihodil ke své letní víkendové výbavě a vyrazil do našich Beskyd.

Naštěstí, nebo bohužel (záleží na úhlu pohledu), bylo skvělé počasí, takže jsem ho otestoval pouze „na sucho“.


Na úvod pár informací od výrobce:

  • Materiál: 15D Ultra-Sil® s vnějším silikonizovaným povrchem
  • Hmotnost: 230 g
  • Rozložený rozměr: 145 x 265 cm
  • Pláštěnka (na tělo a batoh) + plachta
  • Dvojitě prošité podlepené švy

Hmotnost a skladnost

Hmotnosti vybavení uvedené od výrobců se často od reálné hmotnosti trochu liší. Tady tomu nebylo jinak, byl jsem ale mile překvapen, pončo totiž váží 195 gramů, o 35 gramů méně než je uvedeno na obalu. Rozložený rozměr má 145 x 265 cm (3,8 m²) a je vybaveno různými stahováními a cvočkami, i přesto se ve sbaleném kompresním obalu vleze do dlaně.

Odolnost

Jak už to u těch nejlehčích kousků vybavení bývá, i tady se hmotnost šetří na tloušťce. Materiál je poměrně jemný a tenký, takže je potřeba zacházet obezřetně v blízkosti ostrých předmětů jako ostružiníky a podobně. Z hlediska pevnosti ale působí struktura materiálu silně, takže není třeba se při vypínání tarpu obávat.


Jako pláštěnka

Délka pláštěnky bude optimální pro většinu uživatelů, při mých 185 cm mám ve předu od země rezervu 40 cm, což mi zajistí pohodlný pohyb. Zadní část pláštěnky je delší, protože musí zakrýt batoh a zadek zároveň, dá se ale regulovat stahováním, takže i bez batohu si po ní nebudete šlapat.

Pláštěnka je vybavena plastovými cvočky, které slouží uzavření pláštěnky po stranách a stahovací kapucí s kšiltem.

Kvůli obdélníkovém (po nasazení čtvercovitém) tvaru ponča, je po stranách dost volného materiálu. Někteří to řeší stahováním šňůrkou v pase. Pokud ale nechodím opravdu zarostlým lesem, nevidím v tom problém, přebytečný materiál po stranách mi vadit nebude.

Jako bivakovací plachta

Po stranách je 8 kotvících bodů (v rozích a uprostřed každé strany), které by měly posloužit pro několik různých konstrukcí přístřešku.

Tarp pojme maximálně jednu osobu s batohem, záleží ale na zvoleném typu přístřešku. Já jsem použil klasickou konstrukci lean-to s jedním rohem dotaženým k zemi, která mi nabídla dostatek místa a pohodlí.

Stejně jako většina tarpů, i tento se dá stavět na trekové hole. Pokud se ale zrovna nenacházím v absolutní pustině, můžu improvizovat a tarp vypnout okolními předměty, já jsem použil 2 větve. Ještě jsem potřeboval 5 kolíků a 2 šňůry. Kapuce se dá úplně stáhnout, takže zatékání přes otvor nehrozí.

 

Závěr:

V rychostli mohu říct, že Tarpo Poncho po prvních testech zatím plní mé očekávání. Nejvíce si u něj cením chytrého konceptu, v jednom kusu vybavení dostanu hned tři důležité funkce.

Největší využití vidím přes léto (případně teplejší jaro/podzim) na víkendové výlety, Tarp Pocho bude mým jediným nepromokavým oblečením co si ponesu a zároveň mi vyřeší střechu nad hlavou. Vše v malém a lehkém balíčku.

Více informací zde.

 

Archivováno v Recenze. Přidat do záložky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *