Jednoduché a praktické tipy, které můžeš ihned aplikovat.

 

1. Dobře plánuj

Koukni na předpověď počasí. Zmapuj si terén. Zjisti kde se dá doplnit voda. Přečti si článek o místu/trailu kde chceš vyrazit.

2. Všechno si zvaž

Každý předmět si zvaž a udělej si tabulku s tvým vybavením. Zjistíš v čem je největší problém a uděláš si přehled o tom, kolik co váží.

3. Multi-funkční vybavení

Ušetří ti spoustu místa a hlavně hmotnost. (spork, pončo + přístřešek, trekové hole místo tyček u stanu, přípravky 3v1: očista těla, praní, mytí nádobí ..)

4. Snižuj hmotnost každého předmětu

Odšroubuj, oddělej, odstřihni. Zbav se nepotřebných částí tvého vybavení a uprav si jej podle potřeby.

5. Neber zbytečnosti

Nejvíc zbytečností člověk s sebou tahá kvůli strachu. Buď v klidu, každou cestou budeš zkušenější a zjistíš co si můžeš dovolit nechat doma a co naopak opravdu potřebuješ.

6. Vhodná obuv

Věděl jsi, že snížením hmotnosti obuvi nejefektivněji snížíš svůj energetický výdej? Stejná zátěž na noze jako na zádech totiž vyžaduje 4-6 x více energie. Pohorky jsou potřeba opravdu výjimečně, zvol spíše lehčí obuv.

7. Velká čtyřka

Největší hmotnost ušetříš na tom nejtěžším. A to je batoh, stan, spacák a karimatka. Zvaž koupi ultralehké varianty.

8. Sdílej hmotnost

Pokud vyrážíte ve skupině, domluvte se na společném vybavení a spravedlivě si jej rozdělte.

9. Vaření

Vař na ohni, nebo si zvykni na studenou stravu. Pokud se bez teplého jídla neobejdeš, pořiď si ultralehkou variantu vařiče. Nebo si vyrob vlastní (tady, tady). Pro své vybavení na vaření si vybírej lehké materiály: titan, hliník.

10. Bohaté jídlo

Vybírej si jídlo, které se jen tak nezkazí, je skladné, lehké, jednoduché na přípravu, výživné a kaloricky bohaté (dehydratovaná strava, oříšky, sušené ovoce, černá čokoláda, arašídové máslo, sušené maso, olivový olej, proteinové a ostatní tyčinky,…)

11. Správné oblečení

Na své cesty vybírej vhodné oblečení: lehké syntetické materiály (lehké a rychlo schnoucí), merino vlna (přírodní antibakteriální funkce, vysoce výkonná), antibakteriální úprava Polygiene. Správné oblečení ti umožní vzít si méně kusů a je lehčí.

12. Přiměřená hygiena

Dostatečná hygiena je pro tebe i tvé okolí důležitá, ale zase to nepřeháněj. V základu si vystačíš s kartáčkem, pastou, šampónem. Velikost balení zvol úměrně s délkou tvé cesty.

Buď kámoš s přírodou

Nezapomínej, díky komu můžeš podnikat všechno to dobrodružství. Respektuj přírodu. Používej biologicky rozložitelné přípravky a co sis nadrobil, to si ukliď!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *